Dolandırıcılık İçin Dilekçe Örneği | 2024 Dolandırıcılık Mağdur Dilekçesi

Hukuki Makaleler7 Şubat 2024
Dolandırıcılık İçin Dilekçe Örneği | 2024 Dolandırıcılık Mağdur Dilekçesi

Dolandırıcılık, günümüzde birçok kişinin maalesef karşı karşıya kaldığı bir sorundur. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, dolandırıcılar da yöntemlerini çeşitlendirerek daha fazla insanı mağdur etmeye başlamıştır. Eğer siz de dolandırıcılık mağduru olduysanız, haklarınızı aramak için atabileceğiniz ilk adım, durumu ilgili mercilere bildirmektir. Bu süreçte, hazırlayacağınız dilekçe büyük önem taşır. İşte dolandırıcılık mağdurları için örnek bir dilekçe yazımı ve dikkat edilmesi gerekenler:

Dilekçenin Önemi

Dolandırıcılıkla ilgili bir şikayet sürecinde, dilekçe resmi bir başvuru niteliği taşır. Bu nedenle, dilekçenizde yaşadığınız mağduriyeti açık ve net bir şekilde ifade etmeniz, sürecin hızlı ve etkili bir şekilde işlemesine yardımcı olacaktır.

Dilekçe Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kişisel Bilgiler: Dilekçenizin başında adınız, soyadınız, T.C. kimlik numaranız, adresiniz ve iletişim bilgilerinizi belirtin.
 • Olayın Tarihi ve Saati: Dolandırıcılığa uğradığınız tarih ve saat bilgilerini mümkün olduğunca net bir şekilde yazın.
 • Mağduriyetin Detayları: Ne şekilde dolandırıldığınızı, karşılaştığınız olayın detaylarını açıkça ifade edin. Eğer varsa, dolandırıcılık olayının gerçekleştiği platform, web sitesi, sosyal medya hesabı gibi bilgileri de ekleyin.
 • Ekler: Dolandırıcılık olayını kanıtlayabilecek her türlü belge, ekran görüntüsü, mesajlaşmalar, dekontlar gibi ekleri dilekçenize eklemeyi unutmayın.
 • Talebiniz: Mağduriyetinizin giderilmesi için ne tür bir talepte bulunduğunuzu açıkça belirtin. Bu, para iadesi, sorumluların cezalandırılması veya başka bir tür talep olabilir.
 • Tarih ve İmza: Dilekçenizi yazdıktan sonra, güncel tarihi ve imzanızı eklemeyi unutmayın.

Dolandırıcılık İçin Örnek Dilekçe

…… CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

ŞİKAYET EDEN :

TC KİMLİK NO :

ADRES :

VEKİLİ : Av.

ŞÜPHELİ :

TC KİMLİK NO :

ADRES :

KONU : Dolandırıcılık suçundan şikayetimizdir.

SUÇ                         : 

SUÇ   TARİHİ          :  

 AÇIKLAMALAR :

 1. Müvekkil, 01.01.2024 tarihinde internet üzerinden ikinci el araç satışı yapan bir sitede ilanını gördüğü 2018 model bir otomobili satın almak istemiştir. İlan sahibi olan şüpheli …. ile telefonla görüşen müvekkil; aracın fiyatı, özellikleri ve durumu hakkında bilgi almıştır.
 2.  Şüpheli, müvekkile aracın çok temiz ve bakımlı olduğunu, hiçbir sorunu olmadığını ancak acil nakit ihtiyacı nedeniyle piyasa değerinin altında bir fiyata sattığını söylemiştir. Ayrıca aracın kendisine ait olmadığını, yurtdışında yaşayan amcasının adına kayıtlı olduğunu, bu nedenle noter işlemlerinin yapılabilmesi için amcasının verdiği vekaletnameyi göndermesi gerektiğini belirtmiştir.
 3. Müvekkil, şüphelinin sözlerine inanarak aracı satın almak istediğini bildirmiş ve şüpheli ile anlaştığı 500.000 TL’lik bedelin 50.000 TL’sini kapora olarak şüphelinin verdiği banka hesabına yatırmıştır. Şüpheli, paranın hesabına geçtiğini teyit ettikten sonra, müvekkile e-posta yoluyla bir vekaletname göndermiştir.
 4. Müvekkil, aldığı vekaletname ile birlikte notere giderek aracın devir işlemlerini yapmak istemiş ancak noterde vekaletnamenin sahte olduğu anlaşılmıştır. Bunun üzerine müvekkil, şüpheliyi aramış ancak telefonunun kapalı olduğunu görmüştür. Daha sonra şüphelinin ilanını tekrar kontrol ettiğinde ise ilanın kaldırıldığını fark etmiştir
 5. Şüphelinin eylemleri suç teşkil ettiğinden gerekli kovuşturmanın yapılarak cezalandırılması için Savcılığınıza müracaat zorunluluğu doğmuştur.

DELİLLER : – İnternet sitesindeki ilan – Telefon görüşmelerinin kayıtları – Banka dekontu – Sahte vekaletname – Tanık beyanları – Yasal her türlü delil

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda açıklanan ve re’sen gözetilecek diğer nedenlerle şüpheli hakkında dolandırıcılık başta olmak üzere re’sen tespit edilecek suçlardan gerekli soruşturmanın yapılarak kamu davası açılmasını vekaleten  talep ederiz. …/…/…

 ŞİKAYET EDEN VEKİLİ

 Av. SİNEM AÇIKALIN

Related Posts

Post your Comment

Mesaj Gönder
Marmaris Avukat Mı Arıyorsunuz?
Merhaba.